ویژه ها

مدیر کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان ایوان گفت :بیش از ۵۰۰نفر از عشایر و روستاییان شهرستان ایوان بصور
نمایشگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی به همت بسیج سازندگی سپاه ناحیه ایوان در پایگاه مقاومت شهرک نب
به همت بسیج اساتید استان ایلام، نشستی با محوریت "نقش پیوست نگاران فرهنگی در توسعه استان "د

مقاله

این مطلب ۴۴۸ بار خوانده شده

نظام اسلامی و رابطه با آمریکا

نسخه مناسب چاپ

الف - استقبال از قطع رابطه
 

عالیجناب پاپ ژان پل دوم !
مکتوب آن عالیجناب بر اساس نگرانی از تیرگی بین کشور اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا واصل گردید. از حسن نیت آنجناب قدردانی می کنم و خاطر محترم را متوجه می کنم که ملّت شریف مجاهد ما این قطع روابط را به فال نیک گرفته و برای آن جشن عظیم بپا کرده و چراغانی ها و پایکوبی ها نمودند. از دعای شما به درگاه خداوند متعال برای ملّت مبارز ما شکرگزارم ، لکن متذکر می شود که جناب شما از انگیزه های تیرگی های دیگر و مشکلات خطرناک بزرگتر که مرقوم داشته اید نگران نباشید که ملّت اسلامی ایران از مشکلاتی که در این قطع روابط بوجود آید استقبال میکند و از خطرهای بزرگتر که مرقوم شده است ، هراس ندارد و آن روز برای ملّت ما خطرناک است که روابطی نظیر روابط رژیم خاء ن سابق تجدید شود و با امید به خدای متعال تجدید نخواهد شد.(۲۰۷)

ب - عدم شرافت انسانی دولت آمریکا
 

ما اگر چنانچه بخواهیم اسلام را پیش ببریم دیگر نباید نوکر باشیم . اگر نوکر نباشیم رابطه اش را با ما قطع می کند، ما از خدا می خواهیم که رابطه قطع بشود. ما ذلت را نخواهیم پذیرفت برای خاطر اینکه یک رابطه با یک ابرقدرت داشته باشیم . شرافتی نیست رابطه داشتن با امثال آمریکا، دولت آمریکا یک شرافت انسانی مع الاسف الآن ندارد که ما بخواهیم به واسطه آن شرافت انسانی اش با آن رابطه داشته باشیم . دولت آمریکا این است که دارید می بینید که مظلوم را- دارد- در هر جا پیدا می کند پوست می کند، هر جا بتواند می رود و بمب سرشان می ریزد، هر چه بتواند ذخاء ر ملّت ها را می برد، ما بخواهیم روابط با اینها داشته باشیم ؟ بهتر این است که ما با اینها روابط نداشته باشیم ، بهتر این است با آنهائی که می خواهند ما را بچاپند رابطه نداشته باشیم تا یک وقتی که به خود بیایند و بفهمند شرق هم هست در عالم . آن روزی که بفهمند که شرق هم یک جایی هست که تمدن از او پیش آنها رفته است و مع الاسف خود شرق هم خودش را گم کرده است .(۲۰۸)

ج - ظلم و غارتگری
 

ما روابط باآمریکا میخواهیم چه بکنیم ، روابط ما با آمریکا، روابط یک مظلوم با یک ظالم است . روابط یک غارت شده با یک غارتگر است . ما می خواهیم چه کنیم آنهامیل دارند، که باما روابط، آنها احتیاج دارندکه با ما روابط داشته باشند، ما چه احتیاجی به آمریکا داریم ، آمریکا آن طرف دنیاست ، آنها می خواهند که بازار داشته باشند اینجا، آنها باز طمع دارند که نفت ما را بخورند. ما که ، اسلام که بنا ندارد که ظلم به دیگری بکندمظلوم هم نخواهد شد.(۲۰۹)

د - قطع چپاولگری
 

ملّت شریف ایران ! خبر قطع رابطه بین آمریکا را دریافت کردم اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده باشد بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است ، همین قطع رابطه است . رابطه بین یک ملّت بپاخاسته برای رهائی از چنگال چپاولگران بین المللی با یک چپاولگر عالمخوار، همیشه به ضرر ملّت مظلوم و به نفع چپاولگر است . ما این قطع رابطه را به فال نیک می گیریم چون که این قطع رابطه دلیلی بر قطع امید آمریکا از ایران است ملّت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی نهایی را که ابرقدرت سفاکی را وادار به قطع رابطه یعنی خاتمه دادن به چپاولگری ها کرده است ، اگر جشن بگیرد حق دارد. ما امیدواریم که نابودی سرسپردگانی مثل سادات و صدام حسین به زودی انجام بگیرد و ملّت های شریف اسلامی به این انگل های خاء ن ، آن کنند که ملّت ما با محمد رضای خاء ن کرد و به دنبال آن برای آزاد زیستن و به استقلال تمام رسیدن ، قطع روابط با ابرقدرت ها مخصوصا آمریکا نمایند.(۲۱۰)
آن چیزی که در این قریب پنجاه سال بر ما گذشته است و آن چیزی که از بیست و چند سال پیش از این به وسیله آمریکا بر مملکت ما گذشته است ، سال های طولانی لازم است تا ما ترمیم کنیم اینها را. ما میخواهیم چه بکنیم روابط داشته باشیم با آنهائی که می خواهند ما را بچاپند؟ را بطه ما با آنها غیر از این است که رابطه چپاولگر و چپاول بشو است ؟ برای چه ما می خواهیم این را؟ درها را همه را ببندند و ما را محاصره اقتصادی بکنند، ما خودمان در انیجا مملکت وسیعی داریم ، آب هم داریم ، خدا باران هم به ما می دهد، خودمان می کاریم و می خوریم و هیچ احتیاجی به این مسائل نداریم . آنها نترسانند یک ملتی را که می خواهد خودش را به کشتن بدهد تا استقلالش را حفظ بکند.(۲۱۱)

ه‍ - رهایی از دام آمریکا
 

یک دسته ای نصیحت کنند ما را که شما باید صلح بکنید، این مال ضعف است ، آن اشخاص ضعیفی که همیشه در دام آمریکا بودند یا امثال اینها از این مسایل می گویند لکن ما تازه خارج شدیم از این دام ، دوباره حاضر نیستیم وارد بشویم ، ملّت ما حاضر نیست به این که دوباره در این دام وارد بشود، دوباره مستشارهای آمریکا بیاید و هر حکومتی می خواهد بکند. تا حالاما را عقب نگه داشتند بس است این می خواهند باز هم نگه دارند، عقب تر ببرند؟(۲۱۲)
ملّت ایران اگر می خواست که صلح آمریکایی بکند، همان اول از آمریکا جدا نمی شد و قطع روابط نمی کرد و دستش را از ایران کوتاه نمی کرد و جاسوسان او را بیرون نمی کرد و امروز هم اگر دستش را به صلح آمریکایی دراز کند، صدام و امثال صدام کنار می روند، لکن مستشارهای آمریکایی وارد معرکه می شوند. ما نمی توانیم صلحی را بپذیریم که طرح آمریکایی دارد.(۲۱۳)
... ما اگر امر دایر بشود به اینکه برگردیم به حال سابق بشریت و با الاغ از این طرف به آن طرف برویم و آزادیمان را حفظ بکنیم یا خیر، بنده آقای کارتر و امثال او از ابرقدرت ها باشیم و زندگانی های فلان و کذا داشته باشیم ، ما آن را ترجیح می دهیم ، ملّت ما آن را ترجیح دارد می دهد.(۲۱۴)

و - محکومیت مذاکره
 

آقای کارتر تفضل فرمودند که دو نفر بفرستند با ما صحبت بکنند ما چه صحبتی با شما بکنیم ؟ صحبت با شما کی بکند؟ جواب این زن هائی که بچه هاشان را از دست دادند، پدرهائی که جوان هاشان را از دست دادند، آنهائی که در این طول زمان از آمریکا ضربه خوردند، ممالکی که ضربه خوردند اینقدر، ما جواب اینها را چه بدهیم ؟ ما جواب این مملکت های کثیری که با امر آمریکا، با توطئه آمریکا، آنها را به نابودی کشیدند، وجدانا جواب آنها را چه بدهیم ؟ بنشینیم با کی صحبت کنیم ؟ رد کردم این را که نه ، نه ما یک همچو حقی داریم نه دیگران یک همچو حقی دارند ما تابع ملّت هستیم ، ما خدمتگزار ملّت هستیم ، ما باید روی مسیر ملّت سیر بکنیم ، ما هیچ خوفی از این نداریم که بر بخورد به آقای کارتر یا امثال او و توطئه زیادتر بکند یک کسی ، یک کشوری که برای خدا قیام کرده است ، فریادش ‍ الله اکبر بوده ، او را از چه می ترسانند.(۲۱۵)
ما با اینها چه صحبت بکنیم آنها که شبکه جاسوسی در اینجا درست کردند، توطئه درست کردند، کردستان و امثال اینها را، اینها نقشه می کشند و راه می دهند، ما با اینها بنشینیم صحبت بکنیم ، چی چی صحبت بکنیم ؟(۲۱۶)

ز - آشتی ناپذیری با دولتمردان آمریکا
 

من کرارا گوشزد نموده ام که رابطه ما با امثال آمریکا، رابطه ملّت مظلوم با جهانخواران است .(۲۱۷)
با آمریکا و روابط ما با نمی دانم شوروی و روابط ما با اینها یک چیزی است که برای ما یک صلاحی دارد این مثل رابطه بره با گرگ است رابطه بره با گرگ ، رابطه صلاحمندی برای بره نیست اینها می خواهند از ما بدوشند.(۲۱۸)

ح - زیان رابطه (سلطه مجدد)
 

چه فایده ای برای ما دارد که رابطه داشته باشیم و آنوقت محلی که باید سفارت باشد این وضع را داشته باشد؟ روابط ما این است که اجازه بدهیم - سفارتخانه - به اسم سفارتخانه محل جاسوسی درست بکنند و این خون هایی که ما دادیم هدر برود و باز محمدرضا را بیاورند اینجا!! چون خودش ‍ حالا مفلوک است ، پسرش را!! یک نقشه ای که می گویند دارند این است که در خواب دارد آقای کارتر برای خودش نقشه می کشد که با بختیار آنجاست و آن هم آنجا و بعضی از اشخاص هم اینجا و روابط هم اینجا دارند با آنها، مع الاءسف تو مغزشان دارند یک همچو نقشه ای می کشند، تخیلاتی می کنند برای خودشان لکن مطلب از اینها گذشته است ، دیگر حنای اینها رنگی ندارد. نه حنای آقای کارتر رنگ دارد و نه حنای آنهایی که در اینجا دلشان می خواهد آنها بیایند و دوباره اینجا همان بساط پیدا بشود و همان قضایا تجدید بشود، اینها دیگر نمی شود. اگر- رابطه ای - می گویند که ما با دنیا رابطه داشته باشیم ، رابطه متقابل و دوستی باشد، ما باید با همه دنیا روابط داشته باشیم . اگر اینطور رابطه باشد، ما هرگز نمی خواهیم که رابطه با اینها داشته باشیم .(۲۱۹)

ط - نتیجه سازش (دفن اسلام )
 

امروز دنیا، دنیای آشوب و جنگ و انفجار و هواپیما ربایی است و ایران از خیلی جاهای دنیا آرامتر است . ممکن است بعضی ها که این چیزها را ندیده اند، با خود بگویند با قدرت ها باید ساخت . ولی باید بدانند که سازش ، امروز نابودی تا آخر است ، دفن اسلام است تا آخر دنیا. مردم باید محکم بایستند و از اسلام و کشور دفاع کنند و از توطئه ها به خود هراس راه ندهند که اگر کمی عقب بنشینند، باید دست از اسلام بکشیم و تکلیف ما برخلاف این است . مردم انقلاب کردند، باید پای زحماتش هم بنشینند. مردم ، پیغمبران و پیغمبر اسلام ( ص ) را و ابراهیم ( ع ) را در نظر بگیرند، ببینند که با آنها چه مخالفت ها شد، ولی دست از هدفشان نکشیدند. اگر ما مسلمانیم ، باید دنباله روی آنها باشیم . دنباله روی از آنان که فقط روزه و نماز و مسجد نیست . دنباله روی از آنان مبارزه برای حفظ اساس اسلام است . باید برای حفظ اساس اسلام تا آخر ایستاد و پیشروی کرد.(۲۲۰)

ی - مزایای قطع رابطه (شکوفایی استعدادها)
 

با آغوش باز این انزوا را می پذیریم . تا انزوا نباشد افکار شما به راه نمی افتد. مغزهای شما از مغز آمریکایی کوچکتر نیست لکن شما را از انزوا بیرون آوردند و مرتبط کردند، تا آخر قیامت شما باید منزوی آنوقت باشید، وابسته ، افکارتان اصلا به راه نیفتد، مغزهایتان بخشکد آنجا و هیچ راه عمل نکنید. اگر مغزهای ما عمل می کرد، حالا وضع کشور ما غیر از این بود، لکن نگذاشتند مغزهای ما عمل بکند. همه چیز را آوردند، اموال زیرزمینی ما را دادند و همه چیز را آوردند، فراهم کردند که مبادا شما به فکر این بیفتید یک صنعتی ایجاد کنید تا ارتباطتان را از دنیا قطع نکنید، این ارتباطی که شما را به انزوای حقیقی می کشد، نمی توانید خودتان اهل صنعیت بشوید و نمی توانید مملکت تان صنعتی بشود، نمیتوانید مستقل باشید و نمی توانید آزاد باشید. این انزوا از نعمت های بزرگ خداست .(۲۲۱)
ما استقبال می کنیم یک همچو انزوایی را که ما را وادار می کند که خودمان به فکر خودمان بیفتیم . وقتی این انزوا نباشد ما متکل به غیریم ، هر چی می خواهیم دستمان پیش غیر دراز هست . گندم هم می خواهیم از آنها بگیریم و ارزاقمان را از آنها بگیریم و صنایع مان را آنها برایمان بیایند درست بکنند، همه چیزمان دست آنها باشد. ملّت تا اینطور باشد نمی تواند خودش دارای یک چیزی باشد، در اقتصاد مستقل باشد، در جنگ مستقل باشد، در اجتماع مستقل باشد. وقتی شما منزوی باشید می توانید این کارها را بکنید. شمای منزوی می توانید که فکر بکنید که باید کشاورزی مان را خودمان اداره کنیم محتاج نشویم به دیگران ، برای اینکه منزوی هستیم دیگران نمی دهند به ما. وقتی یک ملتی احساس کرد که ارزاقش را دیگران نمی دهند به او، خودش به فکر می افتد که برای خودش درست کند. مادامی که در نظرش این است که نه ، ما می آورند برایمان ، می دهند به ما، نمی تواند کار بکند. اینهایی ی که وقتی در اطرافشان ده تا پانزده تا نوکر هست ، می افتند و تنبل می شوند و هیچ کار از آنها نمی آید، وقتی می بریشان حبس ، خودش تو حبس کارهای خودش را می کند برای اینکه منزوی شده . ملتی که منزوی بشود می تواند ترقی کند، مترقی می شود. ملتی که منزوی نیست نمی تواند به ترقی راه خودش را برود. ملّت غیر منزوی یعنی ملتی که اتکالش به دیگران هست ، خوراکش را از دیگران می گیرد، اتومبیلش هم از دیگران می گیرد، برقش هم از دیگران می گیرد. این ملّت تا آخر باید اسیر باشد. تا منزوی نشوید نمی توانید مستقل بشوید. از انزوا ما چه ترسی داریم ، ما آن روزی که منزوی نبودیم همه گرفتاری ها را داشتیم .(۲۲۲)

پی نوشت ها :
 

۲۰۷- صحیفه نور، جلد: ۱۲، ص : ۴۳، پاسخ امام خمینی به پاپ ژان پل دوم (رهبر کاتولیک های جهان )، تاریخ سخنرانی : ۲۵/۱/۵۹.
۲۰۸- صحیفه نور، جلد: ۱۱، ص : ۳۵، مصاحبه با خبرنگاران مسلمان مقیم انگلستان و خبرنگاران آفریقایی و آسیایی ، تاریخ سخنرانی : ۲۶/۹/۵۸.
۲۰۹- صحیفه نور، جلد: ۶، ص : ۵۷، در جمع نمایندگان ستاد نیروی هوایی و عشایر فارس ، تاریخ سخنرانی : ۲/۲/۵۸.
۲۱۰- صحیفه نور، جلد: ۱۲، ص : ۴۰، در جمع نمایندگان ستاد نیروی هوایی و عشایر فارس ، تاریخ سخنرانی : ۱۹/۱/۵۹.
۲۱۱- صحیفه نور، جلد: ۱۲، ص : ۱۳۹، در جمع اعضای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی بررسی مداخلات آمریکا در ایران ، تاریخ سخنرانی : ۱۴/۳/۵۹.
۲۱۲- صحیفه نور، جلد: ۲۰، ص : ۹۰، در جمع مسوولان لشکری و کشوری به مناسبت عید سعید فطر، تاریخ سخنرانی : ۸/۳/۶۶.
۲۱۳- صحیفه نور، جلد: ۱۸، ص : ۷۷، در جمع فرماندهان نیروی دریایی و هوانیروز و پرسنل نیروی هوایی و دریایی ، تاریخ سخنرانی : ۱/۶/۶۲.
۲۱۴- صحیفه نور، جلد: ۱۲، ص : ۱۳۸، در جمع اعضای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی بررسی مداخلات آمریکا در ایران ، تاریخ سخنرانی : ۱۴/۳/۵۹.
۲۱۵- صحیفه نور، جلد: ۱۰، ص : ۱۶۳، در جمع کارکنان و کارمندان شهرداری اهواز، تاریخ سخنرانی : ۱۷/۸/۵۸.
۲۱۶- (همان .) صحیفه نور، جلد: ۱۰، ص : ۱۶۴، تاریخ سخنرانی : ۱۷/۸/۵۸.
۲۱۷- صحیفه نور، جلد: ۱۲، ص : ۴۰، پیام به مناسبت قطع رابطه با آمریکا و جنایت صدام ، تاریخ سخنرانی : ۱۹/۱/۵۹.
# در آبان ماه سال ۶۷ کارتر نامه ای به حضرت امام ارسال داشت و سپس اطلاعیه ای از سوی حاج احمد آقا بدین شرح منتشر شد.
بسمه تعالی
به اطلاع عمومی می رساند، امروز شنبه ۲۸/۸/۶۷ نامه ای منسوب به آقای کارتر رئیس جمهوری اسبق آمریکا خطاب به حضرت امام مدظله العالی رسیده است که کارشناسان ما خط جیمی کارتر را تایید کرده اند و حضرت امام فرمودند: “برای جلوگیری از هر سوء استفاده این نامه به اطلاع عموم برسد.”
لحن نامه به صورتی است که گویی ایران مایل است با آمریکا ارتباط برقرار کند ولی گروگانهای آمریکایی و لبنان مانع این امر می باشند که حضرت امام ضمن تکذیب هرگونه ارتباط ایران با گروگانگیری فرمودند: “همان گونه که بارها گفته ام رابطه ایران و آمریکا، رابطه گرگ و میش نیست . اینها می خواهند از ما بدوشند.
۲۱۸- صحیفه نور، جلد: ۱۰، ص : ۵۸ و ۵۷، در جمع دبیران عضو انجمن اسلامی آذربایجان شرقی ، تاریخ سخنرانی : ۴/۸/۵۸.
۲۱۹- صحیفه نور، جلد: ۱۱، ص : ۳۵، مصاحبه با خبرنگاران مسلمان مقیم انگلستان و خبرنگاران مسلمان آفریقایی و آسیایی ، تاریخ سخنرانی : ۲۶/۹/۵۸.
۲۲۰- صحیفه نور، جلد: ۱۹، ص : ۵۹، در جمع سرپرست و اعضای ستاد تبلیغات جنگ ، تاریخ سخنرانی : ۱۸/۶/۶۳.
۲۲۱- صحیفه نور، جلد: ۱۳، ص : ۱۴۸، در جمع دانشجویان پیرو خط امام ، تاریخ سخنرانی : ۱۲/۸/۵۹.
۲۲۲- صحیفه نور، جلد: ۱۳، ص : ۱۴۷، در جمع دانشجویان پیرو خط امام ، تاریخ سخنرانی : ۱۲/۸/۵۹.
۲۲۳- صحیفه نور، جلد: ۳، ص : ۱۷۴ و ۱۷۵، درجمع ایرانیان مقیم پاریس ، تاریخ سخنرانی : ۲۶/۸/۵۷.
 

تهیه شده در : مرکز تحقیقات سپاه
منبع:ارسال توسط کاربر محترم سایت : SM1372

 

مقالات مرتبط :


آمریکا از دیدگاه امام خمینی (ره) (۱) 
ملت آمریکا
آمریکا و رژیم پهلوی
آمریکا و سازمانهای بین المللی
آمریکا و جهان اسلام
آمریکا و منطقه خاورمیانه
عوامل آمریکا
طرفداران آمریکا
آمریکا و جنگ تحمیلی
شرایط ایجاد مناسبات با آمریکا
موضعگیریهای حضرت امام
سیاستهای آمریکا در مبارزه با انقلاب
استراتژی مبارزه با آمریکا (۱)
استراتژی مبارزه با آمریکا (۲)
استراتژی مبارزه با آمریکا

انتهای پیام/ع

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.